środa, 15 grudnia 2010

Willa Caro

Willa Oscara Caro wybudowana w końcu XIX wieku jest przykładem nielicznie już zachowanych miejskich rezydencji mieszkalnych górnośląskich przemysłowców. Oscar Caro pochodził z Wrocławia, jego rodzicami byli Robert i Hermina z domu Kern. Dziadek Oscara Mortiz Izaak był właścicielem hurtowni żelaza. Oscar jako jeden z czterech synów Roberta został spadkobiercą górnośląskich firm i kontynuował działalność ojca. 
Oscar Caro osiedlił się w Gliwicach ok.1882 r. Poślubił córkę miejscowego mistrza budowlanego Salomona Lubowskiego – Florę. Działkę, na której stanęła willa nabył od Heinricha Kerna w 1882 roku. Parcela odbiegała od obecnej, była znacznie większa, zajmowała obszar między dzisiejszymi ulicami Dolnych Wałów i Konstytucji. Pierwszy projekt rezydencji dla Oscara Caro powstał prawdopodobnie w 1884 r. w berlińskiej firmie architektonicznej „Ihne und Stugmueller”. Był to budynek historyzujący zaprojektowany w duchu renesansu północnoeuropejskiego. Projekt został opublikowany w jednym z czasopism architektonicznych. Willa w dzisiejszej postaci została wybudowana być może w wyniku uproszczenia tego projektu i zmiany architektonicznej szaty zewnętrznej. Ostatecznie powstał jednopiętrowy budynek bliski dziewiętnastowiecznej wizji włoskiej renesansowej architektury willowej o w miarę harmonijnej i zrównoważonej sylwecie. W rozległym eklektycznym ogrodzie z nieregularnymi alejkami i stawem znajdowały się także budynki gospodarcze, stajnia i powozownia. Willę zbudowano najprawdopodobniej w latach 1882 -1885. W latach 1899-1900 dobudowany został ogród zimowy, przylegający do elewacji od strony obecnej ulicy Zwycięstwa. 
Nieznany jest autor zrealizowanego projektu willi. Właścicielem willi pozostał do 1916 r. Między 1908 a 1916 rokiem Oscar Caro willę wynajmował. 
W 1911 roku skanalizowano posesję oraz dobudowano dwa służbowe budynki w ogrodzie od strony 
ul. Studziennej. Od 1924 roku willa miała nowych właścicieli. Mieściła się tutaj siedziba spółki przemysłowo-budowlanej. Dokonano wówczas gruntownej przebudowy: dobudowano drugie piętro, pokryto budynek nowym dachem, założono stropy żelbetowe, przebudowano częściowo wnętrza, powiększono pomieszczenia sanitarne, zaadaptowano piwnice na cele biurowe, prawdopodobnie dokonano wymiany stolarki drzwiowej na pierwszym piętrze. W 1929 r. jako właściciel willi figuruje Nicolaus von Ballestrem z Pławniowic. 
W 1934 r. właścicielem obiektu zostało miasto.W tym samym roku willa Oscara Caro stała się siedzibą gliwickiego Muzeum.W 2000 roku Willę Caro otwarto po gruntownej renowacji i konserwacji, która przywróciła walory historyczne temu XIX-wiecznemu zabytkowi.


Uploaded with ImageShack.us

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz